Δεύτερη συμμετοχή του Σχολείου μας στο Moon Camp Challenge

Άλλη μία πετυχημένη συμμετοχή του Γυμνασίου & Λ.Τ. Αγίας Άννας στις εκπαιδευτικές διαστημικές προκλήσεις του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA). Ο μαθητής της Α’ Γυμνασίου Κωνσταντίνος Τσαπουρνιώτης δημιούργησε ένα τρισδιάστατο σχέδιο σε Η/Υ, για το πώς φαντάζεται να είναι μια βάση αστροναυτών στο φεγγάρι. Το project του Κωνσταντίνου έχει ήδη εγκριθεί και δημοσιευτεί στη σχετική ιστοσελίδα των AIRBUS, ESA και Autodesk.

Με την επίβλεψη και καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Πληροφορικής και Ρομποτικής, Μιχαήλ Βλαστού, χρησιμοποιώντας το Tinkercad, ένα καινοτόμο εργαλείο 3D modelling, ο Κωνσταντίνος δημιούργησε μια βάση αστροναυτών προσαρμοσμένη στη σελήνη και στις ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν εκεί, χρησιμοποιώντας τους τοπικούς πόρους και παρέχοντας προστασία και εγκαταστάσεις για εργασία και ζωή για τους αστροναύτες. Με τη συμμετοχή του αυτή στην κατηγορία Discovery του Moon Camp, ένα εκπαιδευτικό project του ESA σε συνεργασία με την Airbus Foundation και την Autodesk, έλαβε ειδικό πιστοποιητικό συμμετοχής στο Moon Camp Challenge 2021-2022.