ΣτηρίΖΟΥΜΕ Βόρεια Εύβοια….

Την περασμένη Τετάρτη, 9/3/2022, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, η επίσκεψη της ομάδας του 8ου Γυμνασίου Αχαρνών στο πλαίσιο του προγράμματος «ΣτηρίΖΟΥΜΕ Βόρεια Εύβοια». Οι μαθητές του σχολείου μας με συνοδούς την υπεύθυνη του προγράμματος κ. Παπαδοπούλου Παναγιώτα, ΠΕ04.04 και κ. Τσαρνούχα Κατερίνα, ΠΕ02 καθώς και οι μαθητές ΤΟΥ 8ου Γυμνάσιου Αχαρνών με τους συνοδούς τους καθηγητές κ. Μποζέτο Βάντα, ΠΕ07 και Βλαχάκης Ιωάννης, ΠΕ04.01 είχαν την ευκαιρία αρχικά, να επισκεφτούν με λεωφορείο δασόφυτη περιοχή προς το χωριό Αχλάδι και να παρατηρήσουν το μέγεθος της καταστροφής που προκάλεσε η πυρκαγιά τον περασμένο Αύγουστο. Παρατήρησαν όλοι μαζί τη φυτρωτικότητα του εδάφους και συζήτησαν τα αναγεννησιακά στάδια ενός μεσογειακού οικοσυστήματος και την προσαρμοστικότητά του σε συνθήκες πυρκαγιάς. Κατόπιν, με την επιστροφή τους στο σχολείο, είχαν τη δυνατότητα, όλοι μαζί, να ξεναγηθούν στους σχολικούς μας χώρους, να ενημερωθούν για την ανακαίνιση που έγινε μετά την καταστροφική φωτιά και να συμμετέχουν στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας, σε παιχνίδι ρόλων γύρω από τα οικοσυστήματα και τα περιβαλλοντικά προβλήματα.